تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تبلیغات

درباره ی مطالعه ... تألیف:فرانسیس بیکن... ترجمه: حسین کیانی

  درباره ی مطالعه

                                      تألیف: فرانسیس بیکن

                                                                                ترجمه : حسین کیانی

  مطالعه برای انسان لذت ، زیبایی و قدرت به ارمغان می آورد . لذت مطالعه زمانی حاصل می شود که ما از امور زندگانی کناره گیری کرده و خلوتی را برای خود اختیار می کنیم . زیبایی مطالعه هنگام سخنرانی فراهم می شود . مصداق کسب قدرت از طریق مطالعه هنگام قضاوت و عهده داری مشاغل معنا پیدا می کند . زیرا فرد فرهیخته کارهای دقیق و حساس را بهتر می تواند به اجرا درآورد و در مورد تک تک آنها قضاوت کند . به طور کلی فضلا و دانشمندان بهتر از دیگران می توانند نکته ها و طرحهای سودمند ارائه دهند و تدبیر امور را به عهده بگیرند .

  صرف وقت گزاف برای مطالعه بیهوده است . و استفاده بیش از اندازه برای زیبا سازی کلام ، تکبر و ظاهر سازی به همراه می آورد و چنانچه بخواهیم کلیه امور را با دستورها و قوانین مطالعه مورد قضاوت قرار دهیم فقط تفنن علمی کرده ایم . از رهگذر مطالعه می توان بر طبیعت چیره شد . ولی مطالعه خود با تجربه کامل می شود ، زیرا توانایی های فطری انسان همچون گیاهی که به هرس کردن نیاز دارد باید بوسیله تجربه پیراسته شود .

  مطالعه به تنهایی راههای بسیاری در پیش روی آدمی می گستراند ولی تجربه آن را محدود می کند .

  کارگران نمی توانند از مطالعه لذت ببرند . مردم ساده از مطالعه دچار شگفتی و هیجان می شوند و اندیشمندان از مطالعه بهره می برند . مطالعه فواید خود را به وضوح نشان نمی دهد ، بلکه نوعی آگاهی به انسان می بخشد که با تجربه به بار می نشیند .

  بخوانید ولی نه به قصد انکار و تکذیب . مطالب را هم به سادگی و بدون دلیل نپذیرید و در جست وجوی مطلبی برای زیبا سازی کلام خود نباشید . بلکه تنها به منظور سنجیدن مفاهیم و غور در کتاب آن را مطالعه کنید .

  برخی از کتابها را فقط باید مزه مزه کرد ، بعضی دیگر را باید بلعید و تعدادی معدودی را باید خوب جوید و هضم کرد . به عبارت دیگر، برخی کتب را باید فقط جزئی یا قسمتی از آن را مطالعه کرد ، برخی را باید خواند ولی نه با کنجکاوی و دقت، و فقط کتب معدودی را باید کامل خواند و تمرکز و دقت در آنها مبذول داشت .

  بعضی از کتابها را نیز می توان به وسیله کتب کمکی یا خلاصه آنها که توسط دیگران گردآوری شده مطالعه کرد . ولی اینگونه کتابها از اهمیت کمتری برخوردارند و در زمره کتب کم ارزش قرار دارند ، زیرا آنها مانند آب مقطر بدون طعم ومزه اند .

  مطالعه به انسان کمال می بخشد و گفتگو و مباحثه به او حضور ذهن و نوشتن برای او دقت به ارمغان می آورد . بنابراین ، اگر کسی به نوشتن بپردازد مسلما او را حافظه ای قوی لازم آید . چنانچه اندک گفتگو و مجادله کند به حضور ذهن نیازمند خواهد بود و اگر کم بخواند به هوش و دقت بیشتری نیاز دارد تا مردم را به آنچه نمی داند بفریبد و تظاهر به دانایی کند .

   تاریخ، انسان را خردمند و شعر او را باهوش می سازد . ریاضیات به انسان دقت می بخشد و فلسفه و علوم طبیعی او را عمیق می گرداند . اخلاق، انسان را جدی و منطق و فن بیان او را سخنور و مجادله گر می سازد . مطالعه ، رفتار و شخصیت ما را دگرگون می سازد . هیچ مانع و حایلی بر سر راه اندیشه وجود ندارد جز آنکه با مطالعات مناسب رفع خواهد شد . مسائل فکری و عقلی مختلف انسان را می توان همچون امراض بدن با تمرینات مناسب درمان کرد . مثلا سنگ اندازی برای دفع سنگ کلیه ، تیر اندازی برای ریه ها و سینه ، قدم زدن برای شکم و اسب سواری برای سر درد و مانند آن مفید است . بنابراین اگر کسی قادر به تمرکز نباشد باید ریاضیات مطالعه کند . زیرا در حل معادلات اگر ذره ای اشتباه کند باید کار محاسبه را دوباره آغاز کند . اگر هوش انسان قادر به تشخیص و یافتن اختلاف ها نباشد باید حکمت فلاسفه قرون وسطی را مطالعه کند . زیرا منطق آنها بسیار موشکافانه است . هر گاه انسان نتواند از طرح یک موضوع به اثبات موضوع دیگر پی ببرد باید به مطالعه دعاوی وکلای دادگاهها بپردازد . بنابراین برای هر یک از نواقص فکری راه حل و درمان مناسبی وجود دارد.


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 11 دي 1348 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : مطالعه ,انسان ,تجربه ,بخشد ,بنابراین ,سازد ,اندازی برای ,نباشد باید ,نیاز دارد ,سازی کلام ,برای زیبا ,
  درباره ی مطالعه ... تألیف:فرانسیس بیکن... ترجمه: حسین کیانی

تبلیغات


 • Ads1

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز جمعه 31 شهريور 1396

تبلیغات

پارس ایرانیک جهت سفارش تبلیغات با ایمیل زیر در ارتباط باشید
mohsen_msl@yahoo.com

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر